دسته بندی:

آموزش استفاده از نرم افزار FileZilla

آموزش استفاده از نرم افزار FileZilla برای آپلود فایل روی سرور :

FileZilla نرم افزاری بسیار کاربردی برای مدیران سایت و  آن دسته از افراد که می خواهند بدون وارد شدن به محیط کنترل پنل هاست آن را مدیریت کنند می باشد . که با استفاده از این نرم ازار میتوان به آسانی فایلی را بر روی سرور آپلود و یا دانلود کرد .

ابتدا باید این نرم افزار را از وب سایت filezilla با کلیک بر روی لینک زیر دانلود نمایید .

دانلود

برای اضافه کردن یک حساب FTP جدید به لیست حسابهای موجود در برنامه مراحل زیر را دنبال کنید:

۱-  از منوی File گزینه Site Manager… را انتخاب کنید تا پنجره Site Manager برنامه نمایش داده شود.

۲- در پنجره Site Manager بر روی دکمه New Site‌ کلیک کنید و در فیلد اضافه شده به لیست درختی My Sites یک نام مناسب برای حساب FTP جدید انتخاب کنید.

۳- در تب General در پنجره مدیریت سایت اطلاعات زیر را وارد کنید:

در قسمت Host یکی از دامین های فعال بر روی اکانت خود و یا آدرس IP اکانت خود را وارد کنید.

 در قسمت Port عدد ۲۱ را وارد کنید.

 از لیست کشویی protocol گزینه FTP – File Transfer Protocol را انتخاب کنید.

 از لیست کشویی Encryption گزینه Use plain FTP را انتخاب کنید.

 از لیست کشویی Logon Type گزینه Normal را انتخاب کنید و در فیلدهای User و Password به ترتیب نام کاربری اکانت FTP خود و رمز عبور آن را وارد کنید.

پس از وارد کردن اطلاعات بر روی دکمه Connect کلیک کنید و صبر کنید تا اتصال FTP بین برنامه FileZilla و سرور برقرار گردد. پس از برقراری ارتباط به صورت کامل،  با سرور لیست شاخه ها و فایلهای موجود بر روی سرور در پنجره‌ های Remote Site ( قسمت های شماره ۴ و ۵ در تصویر زیر ) نمایش داده خواهد شد. فایلها و شاخه های موجود بر روی سیستم شما نیز در پنجره‌های Local Site ( قسمت های شماره ۲ و ۳ در تصویر زیر ) قابل مشاهده می باشند.

برای آپلود یک فایل یا شاخه از روی سیستم محلی خود بر روی سرور مراحل زیر را دنبال کنید:

۱. در پنجره های Remote site در نرم افزار FileZilla به شاخه ای بر روی سرور که قصد آپلود فایل در آن شاخه را دارید بروید.

۲. در پنجره های Local site فایل یا شاخه مورد نظر جهت آپلود بر روی سرور را در سیستم محلی خود پیدا کرده و بر روی نام فایل یا شاخه کلیک راست کرده و از منوی ظاهرا شده گزینه Upload را انتخاب کنید.

پس از کلیک بر روی دکمه Upload نرم افزار FileZilla شروع به آپلود فایل مورد نظر شما در مسیر مشخص شده در پنجره Remote site خواهد کرد. در طی فرایند آپلود فایل بر روی سرور، سرعت متوسط آپلود فایل، میزبان پیشرفت آپلود و نیز زمان تخمینی باقیمانده برای آپلود کامل فایل در پنجره Transfer queue (پنجره شماره ۶ در تصویر ۱) نمایش داده خواهد شد.