دسته بندی:

سئو کردن سایت برای گوگل یا برای کاربر؟

متاسفانه برخی از کاربران که در حوزه بهینه سازی سایت فعالیت میکنند، از سئو چنین برداشت کرده اند که سئو کردن به معنای بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو است و آنها تمامی کارهای که روی سایت انجام میدهند، صرف برای موتورهای جستجو بوده و در نتیجه هیچ سودی هم نخواهد داشت. در این نوشته قصد داریم به صورت واضح جواب این سوال را بدهیم که سایت خود را برای گوگل بهینه سازی کنیم یا کاربر؟


قبل از جواب به سوال لازم است بدانید که هدف تمامی موتورهای جستجو، نمایش نتیجه های عالی و مورد نظر کاربران است ، در حقیقت موتورهای جستجو مثل گوگل ، برای شان رضایت مندی کاربران بسیار مهم است. تمامی معیارهایی که گوگل برای بهینه سازی سایت و افزایش رتبه و بازدید آن معرفی کرده و یا متخصصین SEO پیشنهاد میدهند کاملا طبیعی بوده و فقط برای رضایت کاربران است نه رضایت گوگل . برای مثال ما در نوشته « آموزش بهینه سازی سایت » تمامی گام هایی را که معرفی کردیم فقط برای رضایت کاربران است. مثل:

– انتخاب دامنه مناسب: با دامنه مناسب کاربران راحتتر هستند.
– انتخاب CMS قدرتمند: سی ام اس قدرتمند، برای کاربران آسانی می آورد.
– طراحی حرفه ای و رعایت استاندارد : در نتیجه لود سریع سایت را برای کاربران به ارمغان می آورد.
– میزبان یا سرور مجازی عالی : در نتیجه دسترسی به سایت برای کاربران همیشه ممکن است و سرعت بالا دارد.
– تولید محتوای مفید: کاربران به جزء محتوای مفید طلب دیگری دارند؟
– عنوان ها و توضیحات مناسب: برای شناسایی و دسترسی آسان کاربران به سایت
– ساخت فایل روبات: جلوگیری از ایندیکس فایلهای غیرضروری برای راحتی کاربران
– معرفی به موتورهای جستجو: کاربران از طریق موتورهای جستجو به سایت شما دسترسی داشته باشند.
– ثبت سایت Webmaster Tools: تا اشتباهات گرفته شده و رفع گردد تا کاربران راحت باشند.
– فعالیت در شبکه های اجتماعی: به کاربران نزدیک تر باشید.
– لینکسازی (Link Building): که گوگل توسط لینکهای ورودی از کیفیت آن با خبر شود و در نتیجه برای کاربران سایتهای با کیفیت نمایش داده شود.
– معرفی سایت در دایرکتوی ها: جهت دسترسی آسان کاربران به سایت
– و…

از اینجا دانسته میشود که اگر هدف شما رضایت کاربر باشد، رضایت گوگل هم در آن نهفته است ؛ ولی اگر هدف شما تنها گوگل باشد، گوگل از سایت شما بیزار است زیرا گوگل سایت را برای خود نمیخواهد برای کاربران میخواهد .

از اینجا یک فورمول طلایی بدست تان می آید، اگر هرآنچه برای کاربران مفید باشد انجام دهید یک گام مفید به سوی سئو برداشته اید و اگر هرآنچه برای کاربران مفید نباشد و فقط برای گوگل باشد یک قدم از سئو فاصله گرفته اید. به قول یکی از بزرگان SEO؛ سئو بهینه سازی برای موتورهای جستجو نیست! سئو بهینه سازی سایت برای کاربر است. اگر بهینه سازی سایت برای گوگل درست انجام شود همان بهینه سازی سایت برای کاربر است، زیرا رضایت گوگل در رضایت کاربران سایت است. به سوی سئو قدم بگذارید…